logotyp

Zadzwoń do nas

52 374 10 24
608 317 279
szybki kontakt

 

lub skontaktuj się z nami drogą elektroniczną wypełniając formularz.

 

Prześlemy Ci wszystkie potrzebne informacje i formularze dotyczące postępowania w sprawie świadczeń rodzinnych z Niemiec i odzyskania zwrotu podatku.

baner

Zasiłek rodzinny Kindergeld

Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 01.05.2004r. Polacy mogą otrzymać zasiłek rodzinny KINDERGELD - czyli świadczenia pieniężne na dzieci z niemieckiej instytucji Familienkasse. Zasiłek przysługuje także wtedy, gdy dzieci nie mieszkają w Niemczech. Kindergeld jest świadczeniem dla rodzin, których członkowie, obywatele UE są trwale związani z Niemcami jako krajem - mieszkają tam, osiągają dochody i płacą podatki i są w Niemczech ubezpieczeni.

 

Aktualne stawki zasiłku rodzinnego Kindergeld:

 

 do roku 2014rok 2015rok 2016
1 dziecko 184,00 euro miesięcznie 188,00 euro miesięcznie 190,00 euro miesięcznie
2 dziecko 184,00 euro miesięcznie 188,00 euro miesięcznie 190,00 euro miesięcznie
3 dziecko 190,00 euro miesięcznie 194,00 euro miesięcznie 196,00 euro miesięcznie
4 i kolejne dziecko 215,00 euro miesięcznie 219,00 euro miesięcznie 221,00 euro miesięcznie

 

 

Obywatele polscy ubiegający się o zasiłek rodzinny w Niemczech w przypadku gdy jedno z rodziców dziecka mieszka w Polsce podlegają nie tylko przepisom prawa niemieckiego lecz również przepisom prawa polskiego i unijnego. Przy tym muszą być przestrzegane przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr. 883/2004 ważne od 01 maja 2010.


Kindergeld można otrzymać na dzieci własne lub przysposobione, a także na dzieci współmałżonka, jeżeli tylko należą do gospodarstwa domowego wnioskodawcy. Świadczenia są wypłacane do dnia pełnoletności dziecka, a jeżeli dziecko się uczy / studiuje to do 24 roku życia.


Warunkiem otrzymania zasiłku rodzinnego Kindergeld jest aby wnioskodawca (najczęściej jest to ojciec rodziny pracujący w Niemczech):

 

 • posiadał na terenie Niemiec swoje miejsce zamieszkania (Wohnsitz)
 • wnioskodawca mimo zamieszkania w innym państwie zwykle przebywał na terenie Niemiec (gewöhnlicher Aufenthalt)
 • w przypadku braku zameldowania w Niemczech podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech tzn. pracował w ciągłości ponad 183 dni w roku oraz 90 % uzyskiwanych dochodów musi pochodzić z Niemiec i w tym kraju podlegać opodatkowaniu
  Wnioskodawca może również:
 • pracować w Niemczech na własny rachunek na podstawie działalności gospodarczej zarejestrowanej w Niemczech (Gewerbeanmeldung)
 • być pracownikiem oddelegowanym z firmy polskiej lecz w tym przypadku osoba pozostająca wc Polsce nie może być czynna zawodowo lub w przypadku zatrudnienia, konieczna jest decyzja odmowna o zasiłku w Polsce

 

Pobieranie zasiłku rodzinnego w Polsce w przypadku pracowników ubezpieczonych w Niemczech nie jest przeszkodą. Należy jednak wykazać ten fakt we wniosku do Familienkasse. Wówczas otrzymamy Kindergeld pomniejszony o świadczenia otrzymywane w Polsce.


Jeżeli wymagane kryteria są spełnione, to po złożeniu wniosku Familienkasse przyznaje świadczenia, które są wypłacane cztery lata wstecz do dnia decyzji, a następnie co miesiąc bezterminowo, aż do momentu ustania prawa do świadczeń, co w przypadku pracowników z Polski z reguły wynika z zakończenia pobytu w Niemczech. Taki fakt należy zgłosić do Familienkasse , aby nie narazić się na roszczenia zwrotu nieprawnie pobranych świadczeń.


W przypadkach ustanawiania i uchylania wniosku o niemiecki Kindergeld dla dzieci zamieszkujących w innym Państwie Członkowskim (np. w Polsce), Familienkasse i w sytuacji gdy instytucja nie podaje wystarczających powodów prawnych dotyczących decyzji w związku z przyznawaniem Kindergeld nasza firma składa odwołanie w imieniu klienta.

 

Uprawnienie i pobieranie zasiłku rodzinnego w Polsce nie jest przeszkodą. Należy jednak wykazać ten fakt we wniosku do Familienkasse. Wówczas otrzymamy Kindergeld pomniejszony o świadczenia otrzymywane w Polsce.


Numer identyfikacyjny /Steuerliche Identifikationsnummer


Istotnym warunkiem przyznania zasiłku rodzinnego od 01.01.2016 jest posiadanie przez wnioskodawcę numeru identyfikacyjnego (Steuerliche Idendifikationsnummer). Numer otrzymuje osoba zameldowana na terenie Niemiec oraz osoba mająca w tym kraju obowiązek podatkowy. Osoby, które nie posiadają meldunku, a podjęły sezonową pracę na terenie Niemiec, otrzymują również numer identyfikacji po pierwszym rozliczeniu podatkowym w Niemczech.

 

Numer identyfikacyjny znajduje się na zaświadczeniu o zarobkach (Lohnsteuerbescheinigung) lub na decyzji podatkowej (Einkommensteuerbescheid). Jeśli numer IdNr z różnych przyczyn pozostaje nieznany, należy wypełnić odpowiedni formularz na stronie www.bzst.de (zakładka Steuern National, Steuerliche Identifikationsnummer, Eingabeformular). Można również skorzystać z infolinii (tel. +49 228/406-1240). Informacje o numerze identyfikacyjnym są poufne, dlatego numer zostaje przesłany danej osobie na aktualny adres zameldowania w formie listu. Czas oczekiwania na IdNr to około cztery tygodnie.


Kindergeld, a świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus”


Wypłaty wszelkich świadczeń rodzinnych wypłacanych w państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii podlegają pod koordynację systemów zabezpieczenia społecznego. Program 500 plus również jest wpisany w politykę koordynacji świadczeń, w związku z tym pobieranie tego zasiłku w Polsce ma wpływ na wysokość zasiłku wypłacanego u naszych zachodnich sąsiadów.


I tak w przypadku małżonka pracującego w Niemczech a współmałżonka nie pracującego w Polsce – pierwszeństwo wypłaty świadczeń mają Niemcy.


Jeżeli działalność zawodowa wykonywana jest w dwóch różnych krajach pierwszeństwo ma to państwo, w którym mieszkają dzieci.


Małżonek pracuje w Niemczech, współmałżonek pracuje w Polsce, dzieci mieszkają w Polsce – pierwszeństwo wypłaty świadczeń ma Polska.


Małżonek pracuje w Niemczech, współmałżonek pracuje w Polsce, dzieci mieszkają w Niemczech – pierwszeństwo wypłaty świadczeń mają Niemcy.


Oboje małżonków pracuje w Niemczech – pierwszeństwo wypłaty świadczeń mają Niemcy.

 

W przypadku wypłaty świadczeń z Państwa z pierwszeństwem można otrzymać w drugim państwie tzw. dodatek dyferencyjny.


Korzystając z programu 500 plus otrzymamy w Niemczech kwotę wynikającą ze stawek niemieckich pomniejszonych o polskie świadczenie.

 

Zapomoga rodzinna Elterngeld

Polacy, będący członkami Unii Europejskiej zatrudnieni w Niemczech oprócz zasiłku rodzinnego mają też prawo do innych świadczeń. Zapomoga o nazwie (Elterngeld) przysługuje rodzicom nowonarodzonych dzieci. Świadczenie to wypłacane jest przez 12 miesięcy, ale od momentu złożenia wniosku wypłacana jest tylko 3 miesiące wstecz, zatem wniosek należy złożyć jak najszybciej. Wnioskodawcą z reguły jest matka, która sprawuje opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem.


Oto przesłanki do otrzymania Elterngeld:

 • rodzice po urodzeniu dziecka sami będą je wychowywać
 • nie będą pracowali lub w przypadku zatrudnienia nie więcej niż 30 godzin tygodniowo
 • dziecko będzie znajdowało się we wspólnym gospodarstwie domowym rodziców
 • przynajmniej jeden z rodziców mieszka lub przebywa w Niemczech

 

Kwota świadczenia może wynieść minimalnie 300 euro miesięcznie (w przypadku osób nie pracujących przed narodzeniem dziecka) a maksymalnie 1800 euro miesięcznie.


W przypadku gdy jeden z rodziców ograniczy swoją działalność zarobkową aby zająć się wychowaniem dziecka i tym samym zmniejszone zostaną jego dochody wysokość świadczenia Elterngeld wynosi 65 % dotychczas uzyskiwanego wynagrodzenia. Pracownik, którego dochód nie przekracza 1200 euro miesięcznie może liczyć na jeszcze wyższy procentowo zasiłek. I tak np. osoba zarabiająca 980 euro otrzyma świadczenie w wysokości 68 proc. ostatniego wynagrodzenia. W przypadku płacy na poziomie 700 euro będzie to już 82 proc. Wysokość zasiłku nalicza się na podstawie 12 ostatnich miesięcy zatrudnienia w odniesieniu do zarobku netto.

 

Zdarza się czasami tak, że kasa rodzinna, w której wnioskujemy o zasiłek rodzinny Kindergeld , powiadamia instytucję odpowiedzialną za wypłatę rodzicielskiego Elterngeld o tym, że nasze dziecko ma mniej niż 16 miesięcy. Po jakimś czasie otrzymujemy wniosek do wypełnienia.

 

Zwrot podatku z Niemiec

W Niemczech podatek dochodowy jest obowiązkowo potrącany z wynagrodzenia pracownika przez pracodawcę i odprowadzany do urzędu skarbowego (Finanzamt).

 

Aby starać się o zwrot podatku dochodowego z Niemiec trzeba mieć dokument, z którego wynika, jakie były nasze zarobki roczne i ile podatku od nich zapłacono.

 

Formalnie takim dokumentem jest niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerkarte albo zastępcze zaświadczenie podatkowe Besondere Lohnsteuerbescheinigung. W praktyce wystarczającym dokumentem jest także zaświadczenie o zarobkach Lohnsteuerbescheinigung.


O zwrot podatku z Niemiec możemy starać się za 4 ostatnie lata podatkowe – czyli w 2016 roku możemy składać zeznania za lata 2012, 2013,2014 i 2015.

 

Ostatnie opinie

 • Bardzo rzetelna i solidna firma, po raz kolejny wystawiam pozytywny komentarz. Bardzo dobry kontakt i co najważniejsze, sprawy są załatwiane, szybko, sprawnie i ze skutecznością :) POLECAM Dorota Kałuża

 • Firma bardzo solidna,obsługa bardzo miła a na wszystkie zapytania odpowiedziano mi wyczerpująco. Jestem bardzo zadowolony z usług i będę współpracował. Szybko i sprawnie załatwiono rodzinne z Niemiec. Polecam tę firmę z czystym sumieniem. Jednocześnie jeszcze raz bardzo dziękuję Paniom za uprzejmość i solidność pozdrawiam Tomasz. Tomasz Bińczyk

 • Firma bardzo solidna,obsługa przemija i cierpliwa ,nigdy nie odsyła z kwitkiem ,o każdej porze możesz na nią liczyć,sprawy moje prowadzą od kilka lat ale zawsze w 100% pozytywnie do innych firm na Polskim rynku (inna firma stwierdziła ze nie otrzymam Kindergeld) Eurocash udowodniło kto jest najlepszy na rynku bo otrzymałam bez problemów ,kto szuka firmy do załatwiania spraw proszę się nie wahać ta firma jest najlepsza!!!!!!!!!!!i solidna w 1000% ,polecam jestem stałą klientką. Briese Małgorzata

Wszystkie opinie

© EUROCASH - Zasiłek rodzinny Kindergeld. Wykonanie: Studio WWW | Projektowanie stron www

Szanowni Państwo, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookies