Polacy coraz częściej sięgają po płatności bezgotówkowe. Cały czas na ich czele pozostają płatności kartą. Najczęściej jest to tradycyjna karta plastikowa, coraz częściej klienci używają również za pośrednictwem różnych aplikacji kart wirtualnych. Popularny jest również BLIK. Do płacenia można użyć już nie tylko telefonu komórkowego, ale również zegarka, a nawet specjalnej obrączki.
Jednak w wielu przypadkach płatność kartą plastikową ma przewagę nad innymi metodami. Telefon czy zegarek może się rozładować, mogą wystąpić problemy z zasięgiem internetu. Różne problemy natury technicznej mogą też wystąpić za granicą. Dlatego niezależnie od tego, jaką technikę płatności preferujemy warto mieć w portfelu „normalną” plastikową kartę płatniczą.
Czy można prowadzić biznes bez terminala?
Teoretycznie można, ale praktyka uczy, że klienci będą omijać miejsce, gdzie należności można regulować wyłącznie gotówką. Terminale płatnicze są już wszędzie – nie tylko w sklepach, marketach i punktach usługowych. Kartą można płacić na jarmarku, festiwalu czy w budce z lodami przy plaży. Dostawcą tego typu usług jest firma eservice.pl. Jest to największy agentem rozliczeniowym w Europie Środkowo-Wschodniej. W celu zainstalowania terminala do płatności kartą najlepiej skontaktować się z doradcą eService.pl. Zaprezentuje on różne rozwiązania umożliwiające płatność kartą w zależności od specyfiki i miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy sceptycy płatności kartą nie są wcale znaczącym kosztem dla przedsiębiorcy. Program Polska Bezgotówkowa to inicjatywa podjęta przez Ministerstwo Rozwoju, Związek Banków Polskich oraz agentów rozliczeniowych działających na polskim rynku. Celem programu jest zachęcenie przedsiębiorców do wprowadzenia płatności kartą przez darmowe udostępnienie terminala w początkowym okresie działalności.
Czy płatność kartą jest bezpieczna dla klienta?
Trudno znaleźć argument, że gotówka jest bezpieczniejsza. Zagubiona lub skradziona gotówka prawie nigdy nie wraca do właściciela. Kartę można natychmiast zablokować, wiele banków oferuje też specjalne ubezpieczenie od nieautoryzowanych transakcji. Pod żadnym pozorem nie powinno się podawać danych karty, a szczególnie kodu CVC. Robiąc zakupy w internecie karty najlepiej używać na sprawdzonych, ogólnie znanych platformach, a także zwracać uwagę na zabezpieczenie 3D Secure. Karty nie można także użyczać nawet najbliższym osobom. Posługiwanie się cudzą kartą płatniczą w polskim prawie jest przestępstwem.