500+ a Kindergeld

Osoby pracujące w Niemczech bardzo często spotykają się z sytuacją, że niemiecka Familienkasse nie wypłaca im całości zasiłku rodzinnego Kindergeld. Czym jest to spowodowane? Jak tego uniknąć? Pierwszeństwo w wypłacie ma świadczenie niemieckie czy polskie 500+? Na te i na inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

 

500+ a Kindergeld, czyli jak działa koordynacja świadczeń rodzinnych

Oba te świadczenia wypłacane są w tym samym celu, więc według prawa Unii Europejskiej objęte są tak zwaną koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów, pobieranie pełnych świadczeń z obu źródeł jednocześnie jest więc nielegalne, a próba obejścia regulacji prawnych może skończyć się koniecznością zwrócenia wszystkich otrzymanych pieniędzy.

Prosimy się jednak nie martwić – pobieranie 500+ w Polsce nie powoduje automatycznie, że stracą Państwo prawo do niemieckiego Kindergeldu, wypłacony zostanie bowiem będzie dodatek dyferencyjny pokrywający różnicę pomiędzy obydwoma świadczeniami.

 

Kolejność wypłaty świadczeń rodzinnych Kindergeld i 500+ – omówienie zasad

O tym, które państwo zobowiązane jest do wypłaty świadczeń rodzinnych w pierwszej kolejności, decydują dwie dość proste do zrozumienia zasady:

  • Jeżeli pracuje jeden rodzic (lub opiekun), pierwszeństwo wypłaty świadczeń ma to państwo, w którym jest on zatrudniony bądź prowadzi działalność gospodarczą.
  • Jeżeli natomiast pracują oboje rodzice (lub opiekunowie), pierwszeństwo wypłaty świadczenia rodzinnego ma to państwo, w którym na stałe mieszkają dzieci. Państwo nieposiadające tego pierwszeństwa, wypłacać będzie wówczas wspomniany już dodatek dyferencyjny.

Oznacza to, że – wbrew dość powszechnym opiniom – nie można samodzielnie wybrać świadczenia, które chcemy otrzymywać. Dlatego jeżeli zależy Państwu, aby otrzymywać należne pieniądze w pełnej kwocie (np. Kindergeld pomniejszony o 500+), koniecznie należy powiadomić odpowiedni urząd w Polsce o podjęciu pracy w Niemczech i złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego – SW-1. Otrzymaną decyzję trzeba później przetłumaczyć i przesłać do Familienkasse.

W razie problemów z załatwieniem niezbędnych formalności i wypełnieniem formularzy, bardzo chętnie Państwu pomożemy. W imieniu naszych Klientów możemy również złożyć odwołanie od niekorzystnej decyzji Familienkasse.

Zapraszamy do kontaktu.

0
Feed

Zostaw komentarz