Czy mieszkając w Polsce można otrzymywać Arbeitslosengeld?

Stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że posiadanie stałego miejsca zamieszkania w Polsce wcale nie wyklucza możliwości korzystania z niemieckich świadczeń dla bezrobotnych. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać Arbeitslosengeld w takiej sytuacji? Jak wygląda procedura jego przyznawania? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

 

Niemiecki zasiłek Arbeitslosengeld dla Polaków mieszkających blisko granicy

Jeszcze do całkiem niedawna świadczenie mogły otrzymać tylko osoby posiadające meldunek w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Przełom nastąpił 7. października 2009 r. wraz z ogłoszeniem wyroku o sygnaturze B 11 AL 25/08 R przez Federalny Sąd Socjalny (Bundessozialgericht). Stwierdzono w nim, że zasiłek należy się mieszkańcowi Holandii, który – ze względu na niewielką odległość dzielącą go od granicy z Niemcami – miał możliwość stawienia się w urzędzie pracy w razie otrzymania wezwania w celu np. przedstawienia mu oferty pracy.

 

Na tej samej zasadzie o przyznanie Arbeitslosengeld I mogą wnioskować również Polacy mieszkający dostatecznie blisko granicy, aby móc każdorazowo pojawić się w urzędzie pracy (Arbeitsagentur), w którym są zarejestrowani, w wyznaczonym im terminie. Pełna treść wyroku, na który można się powołać, dostępna jest pod adresem: lexetius.com/2009,4301.

 

Co zrobić, aby otrzymać świadczenie?

Przede wszystkim od razu po utracie pracy należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna. W tym celu nie trzeba stawiać się w urzędzie - rejestracja możliwa jest na stronie internetowej arbeitsagentur.de, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz. Później urzędnicy skontaktują się z nami i wyznaczą termin osobistej wizyty we właściwej miejscowo Arbeitsagentur. Podczas niej warto mieć przygotowane tłumaczenie CV, dowód tożsamości, dokumenty świadczące o 12 miesięcznych okresach składkowych przed zarejestrowaniem się jako bezrobotny. Mogą to być np. wyliczenia miesięcznych zarobków (Gehaltsabrechnungen ) oraz ewentualne wypowiedzenie.

 

Sama rejestracja w urzędzie nie oznacza jednak, że Arbeitslosengeld zostanie nam przyznany. Konieczne będzie złożenie oddzielnego wniosku z kompletem dokumentów.

 

Specjaliści z firmy Eurocash chętnie pomogą Ci w uporaniu się z procedurą ubiegania się o niemiecki zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld I. Skontaktuj się z nami, mamy duże doświadczenie w tego typu sprawach!

0
Feed

Zostaw komentarz